Här visas nya projekt upp.
Kanske undrar du om just din nya pärla har någon historia bland andra medlemmar i klubben - fråga på.
Eller, så vill du bara visa upp den snyggast, fulaste, galnaste, den som kräver mest arbete...
Hej alla Triumphfans, här kan ni följa projektet Betty. Vi är bröderna Mats och Markus och vi skaffade hösten 2012 en Spitfire Mk1 -64. Tanken var att ha en hobby och kul sommarbil och valet föll på en Spitfire av anledningarna ekonomi, lätt-mekad, cab och framför allt utseende! Vi har inga direkta ambitioner att återställa orginalutförande utan istället göra det till en unik och rolig bil med vår prägel.
Bilens tidigare ägare går under namnet Sloth här på forumet och bilen var hemmastad i Skellefteå.
Vi kommer lägga upp bilder under projektets gång för dom som är intresserade att se vad som händer. Vi har inget slutgiltigt mål så vi får se vad det blir av Betty tillslut.
Betty, med ett läckande topplock, fick åka bil till Stockholm.
Förutom ny topplockspackning så har Betty fått en renoverad bladfjäder. Bussningar till fjädern fick vi svarvade i teflon och delrin av en hjälpsam tekniker på Karolinska Institutet.
Idag har det hänt lite smått. Kupévärmeventilen isärplockad, rengjord, insmord och monterad. Nu går det att justera värmen, den satt fast innan. Bättre begagnad kylare införskaffad från Lars garage här på forumet. Kylsystemet genomspolat så det inte kommer in skräp i den nya kylen när den monteras.
Sämre begagnad kyl..
..bättre begagnad kyl
Vi har också en idé att sätta trumpinnar som blinkers och ljus reglage, får se hur det går..
Splitfire skrev:Intressant, hur kan man få tag i äldre utgåvor, dom innan man blev medlem?
Mvh /Markus
Den saken löser sig nog av sig självt så snart medlemsansökan registrerats, om jag inte är helt fel ute dimper det sedan ner ett fett kuvert i er brevlåda med tidigare nummer av klubbtidningen. Om jag har fel kommer säkert Odd, eller någon annan som vet bättre än jag, att rätta mig. - [glow=red]Du har INTE fel. /Odd[/glow]
Splitfire skrev:Intressant, hur kan man få tag i äldre utgåvor, dom innan man blev medlem?
Mvh /Markus
Den saken löser sig nog av sig självt så snart medlemsansökan registrerats, om jag inte är helt fel ute dimper det sedan ner ett fett kuvert i er brevlåda med tidigare nummer av klubbtidningen. Om jag har fel kommer säkert Odd, eller någon annan som vet bättre än jag, att rätta mig. - [glow=red]Du har INTE fel. /Odd[/glow]
Vad bra! Då kommer det snart massvis av intressant läsning allstå
Den här helgen har det inte hänt så mycket, vi testar tyger till inredning och målar delar som håller den nya kylaren. Och så har vi gjort klart ljusreglagen:
Ett litet tips: korta gärna av trumpinnarna. Om dom inte sticker utanför rattkransen har dom större chans att klara sig från högerlåret. Det är ju lite trångt när man kliver i och ur och just högerlåret har en förmåga att komma i konflikt med blinkersspaken.
Triumph Spitfire -65 "Om du har båda fötterna på jorden är det dags att byta golv i din Triumph"
Lars garage skrev:Ett litet tips: korta gärna av trumpinnarna. Om dom inte sticker utanför rattkransen har dom större chans att klara sig från högerlåret. Det är ju lite trångt när man kliver i och ur och just högerlåret har en förmåga att komma i konflikt med blinkersspaken.
Ja vi funderade kring längden och kom fram till att ju längre dom är desto mer ser dom ut som trumpinnar, vilket man ju gärna vill att dom ska, fast risken finns att dom kommer i vägen för något. Vi beslutatde oss för att börja med långa och kapa när/om längden är ett problem. Som du säger så är dom nog i vägen men vi tänkte testa när stolen är på plats och bilen är på backen. Det är en väldigt enkel operation att korta ner dom.
Min fru klär om allt utom säten i skinn. Det gäller att ha tålamod samt att jag inte lägger mig i vad hon gör
skinn har vi köpt i samband med bilmarknader. En hel hud kostade förra året 600 kronor. Kontaktlim och klädnypor och en massa tålamod
Sewe skrev:Min fru klär om allt utom säten i skinn. Det gäller att ha tålamod samt att jag inte lägger mig i vad hon gör
skinn har vi köpt i samband med bilmarknader. En hel hud kostade förra året 600 kronor. Kontaktlim och klädnypor och en massa tålamod
//Sewe
Även golvet då? Hoppas det kommer upp en bild här på forumet när det är klart!
Kontaktlim och klädnypor = bra grejer. Dock svårt att limma säckväv har vi märkt. Lösningen verkar vara: mer kontaktlim. Och fint blir det, kommer mer bilder så småningom. Golvet tänkte vi dock inte ge oss på den här mekar-säsongen, blir nästa år.
Om ni menar mattor till golvet så köper jag det direkt från Rimmers, billigast och bäst så. Söker efter en lite mer ordentlig symaskin. Den hon kör på nu finns det lädernålar till, men det är inte lösningen i långa loppet...
Hej. Jag funderar på att byta bladfjäder själv. Jag antar att ni återmonterade den renoverade bladfjädern. Hur lång tid tog det,
och hur många svordomar krävdes?
-Ola
GT-6 mk2 1970
Spitfire 1964